Gençlik Değişimi

Gençlik Değişimleri, en az iki farklı ülkeden gençlik gruplarının, karşılıklı ilgi duyulan bir konu etrafında belirli bir süreyle bir araya gelmesine ve birbirlerinin kültürleri hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan tanımaktadır.

Bir Gençlik Değişimi esnasında, grup liderleri tarafından desteklenen katılımcılar, değişimden önce kendileri tarafından tasarlanıp hazırlanmış olan bir faaliyet programını (çalıştaylar, alıştırmalar, tartışmalar, rol canlandırmalar, simülasyonlar, dış mekân faaliyetlerinin vb.) ortaklaşa yürütmektedir. Gençlik Değişimleri; gençlerin yeterliliklerini geliştirmelerine; sosyal açıdan ilgili konularda/tematik alanlarda farkındalık kazanmalarına; özellikle akran öğrenimi aracılığıyla yeni kültürler, alışkanlıklar ve yaşam tarzları keşfetmelerine; dayanışma, demokrasi, arkadaşlık gibi değerleri güçlendirmelerine imkân tanımaktadır.

Gençler, bu program kapsamında yurt dışındaki projelere ücretsiz katılabildikleri gibi yurt içinde de uluslararası projeler yürütebilmektedir.

 • Katılımcılar 13-30 yaş aralığında olmalıdır, grup liderleri için yaş sınırı yoktur.
 • Grup liderleri hariç en az 16; en fazla 60 katılımcı ile gerçekleştirilir.
 • Grup liderleri hariç her grupta en az 4 katılımcı olmalıdır.
 • Ön hazırlık ziyareti ön görülüyor ise seyahat günleri hariç en fazla iki gün, grup başına en fazla bir katılımcı ile yapılabilir (istisna olarak proje faaliyetlerine katılan ancak grup lideri veya eğitmen rolü olmayan bir genç dahil edilmek şartıyla iki katılımcı da olabilir).

Projesinin Hedef Kitlesi Kimdir?

Projenin hedef kitlesi 13-30 yaş arası gençler ve gençlerle birlikte çalışan kurum/kuruluş, STK, dernek, vakıflar.

Proje ve Faaliyet Süresi Ne kadardır?

Faaliyet süresi ise seyahat günleri hariç en az 5, en fazla 21 gündür.

Neler karşılanmaktadır?

Gençlik Değişimi Projeleri için uygun hibe kalemleri şunlardır:

 1. Seyahat Hibesi: Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen mesafe bandı hesaplayıcısına göre kişi başı olarak uygulanmaktadır.
  • 10 – 99 km arası: 20 Avro
  • 100 – 499 km arası: 180 Avro
  • 500 – 1999 km arası: 275 Avro
  • 2000 – 2999 km arası: 360 Avro
  • 3000 – 3999 km arası: 530 Avro
  • 4000 – 7999 km arası: 820 Avro
  • 8000 km ve üzeri için: 1500 Avro
 2. Kurumsal Destek: Katılımcıların iaşe-ibate harcamalarının karşılandığı kalemdir.
 3. Özel İhtiyaç Desteği:  Engelli katılımcılar ve refakatçileri için ek masrafların karşılandığı hibe kalemidir.
 4. İstisnai Maliyetler: Vize ve vize ile bağlantılı maliyetler, ikamet izinleri ve aşı maliyetleri, Ön Hazırlık Ziyareti esnasında katılımcıların konaklaması ile bağlantılı maliyetler, vb masrafların karşılandığı hibe kalemidir.


Sizlerde ücretsiz Genclik Degisimi imkânlarindan yararlanmak istiyorsaniz bizi takip edin ve size uygun projeye basvurarak dahil olun.

Daha fazla bilgi almak icin bize herzaman elektronik posta araciligiyla veya sosyal medya hesaplarimizdan ulasabilirsin.